10Oct

Od początku 2022 roku obowiązuje Polski Ład. Część przedsiębiorców przygotowało się na zmiany jeszcze w poprzednim roku a część sprawdza działanie zmian w dotychczasowych formach działalności. W związku z tym, że niektóre firmy już spraktykowały nowe przepisy, to postanawiają zmieniać formy prawne prowadzenia działalności.

Jako biuro rachunkowe mamy za sobą pierwszą rejestrację elektroniczną spółki z o.o. Procedura rejestracji trwała ok 2 godzin a na drugi dzień spółka miała już nadany numer NIP i REGON.

Zapraszamy do kontaktu, jeżeli myślisz o zmianie formy działalności na spółkę z o.o.

26Apr

Zbliża się ostateczny termin rozliczeń PIT. To już jest ostatni moment na rozliczenie. Zwracamy uwagę, że złożenie zeznania po ustawowym terminie może spowodować szereg problemów włącznie z grzywną nałożoną przez Urząd Skarbowy. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Pomożemy uniknąć problemów.

13Apr

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy zespół Biura Rachunkowego GESTIA życzy naszym klientom błogosławieństwa bożego, radości i rodzinnego świętowania.

07Apr

Zbliża się ostateczny termin rocznych rozliczeń PIT. Ostateczny termin rozliczenia to 02.05.2022. Zapraszamy do skorzystania z usług naszego biura. Przypominamy, że oferujemy również pośrednictwo w zwrocie podatku z Holandii i z Niemiec.

22Dec

Zespół Biura Rachunkowego GESTIA życzy naszym klientom spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w rodzinnym gronie.

09Dec

Zbliża się koniec roku 2021, a od 2022 będzie obowiązywał Polski Ład. Warto przemyśleć opłacenie składki ZUS za grudzień 2021 jeszcze w grudniu. Zyskamy w ten sposób możliwość dodatkowego odliczenia od podatku za 2021 rok kwoty 328,78 zł z tytułu opłacenia składki zdrowotnej. Tak wynika z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). W 2022 już takiej możliwości nie będzie. Składka zdrowotna nie będzie odliczana od podatku. 

Taka możliwość dotyczy w większości tych przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników lub zatrudniają ich mało, np. jednego lub dwóch. Problem wynika z tego, że składka ZUS płacona przez przedsiębiorcę jest płacona w jednej kwocie wg deklaracji ZUS DRA, a dopiero potem ZUS dzieli wpłatę na odpowiednie ubezpieczenia, w tym na ubezpieczenie zdrowotne. Dlatego też nie jest możliwe opłacenie samej składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników mają z tego tytułu dwa problemy: pierwszy to kwota składek, która może być dość znaczna, a drugi to termin rozliczenia wynagrodzeń pracowników. Jeśli mamy stałe wynagrodzenie 1 pracownika to możemy zapłacić składki z całej działalności np. 30 grudnia 2021 roku. Pamiętajmy, że ZUS uznaje termin zapłaty składek w momencie wpływu środków na konto zusowskie.

19Nov

Zmiany Polskiego Ładu zostały przegłosowane i w chodzą w życie od 1 stycznia 2022 roku. Zmian jest bardzo dużo, ale kilka jest szczególnie istotnych, zwłaszcza dla przedsiębiorców.

1. Zmiana limitu płatności gotówkowych między firmami z 15.000 zł na 8.000 zł. W 2022 roku, jeżeli transakcja będzie przekraczała 8.000 zł, to przedsiębiorca będzie musiał zachować szczególną ostrożność. Chodzi o płatność przelewem, sprawdzenie białej listy oraz o mechanizm podzielonej płatności. Jest ta zmiana szczególnie ważna, ponieważ popełnienie błędu skutkuje bolesnymi konsekwencjami, a błędy są w zasadzie nie do naprawienia.

2. Zmiana sposobu obliczania składki zdrowotnej. Dla podatników będących na "liniówce" składka wyniesie 4,9% obliczana od dochodu nie mniejszego niż minimalne wynagrodzenie (dla pozostałych 9%). Co ważne, to składki zdrowotnej nie odliczymy od podatku. Ma to ogromny związek ze zmiany w sposobie obliczania podatku dochodowego oraz tzw. kwoty wolnej. (ryczałtowców w tym miejscu pomijam)

Są to w mojej ocenie dwie najbardziej bolesne zmiany dla mikroprzedsiębiorców. Zmian jest oczywiście więcej, również ważnych, ale one będą przedmiotem kolejnych wiadomości.
15Sep

     Poszerzyliśmy ofertę usług naszego biura o rozliczanie działalności gospodarczej prowadzonej w Niemczech - Gewerbe.

     Mamy świadomość, że wiele osób nie tylko wykonuje pracę najemną za granicą, ale też coraz częściej decydują się na rejestrację działalności w danym kraju. Bardzo popularnym kierunkiem są Niemcy. Mamy również świadomość, że niemieckie urzędy skarbowe wymagają samodzielnego rozliczania się i restrykcyjnie podchodzą do wykonania tego obowiązku. Dlatego też, wychodząc na przeciw oczekiwaniom rynkowym rozszerzyliśmy naszą ofertę o takie rozliczenia.

     Zapraszamy do kontaktu w sprawie rozliczania działalności prowadzonej w Niemczech.

22May

     Prawdopodobnie czeka nas od początku 2022 roku rewolucja w podatkach, która dotknie największą grupę przedsiębiorców. Jednym z głównych pomysłów faktycznego dodatkowego opodatkowania firm jest brak możliwości odliczania od podatku składki zdrowotnej, którą to fizycznie płaci się jednym przelewem do ZUS, a dopiero później trafia ona do NFZ. W powszechnej świadomości utrwaliło się przekonanie, że jest to jeden z elementów składki ZUS i tak to funkcjonuje w potocznym obiegu. 

     Taka zmiana niestety spowoduje realny wzrost opodatkowania, ponieważ obok faktycznie płaconej składki, to dodatkowo będzie trzeba opłacić większy podatek dochodowy w tej samej wysokości. Rzeczywista podwyżka będzie stanowiła 9%, przynajmniej według wstępnych zapowiedzi. 

     Media zdążył już okrążyć pomysł jak można uniknąć planowanej podwyżki podatków dla przedsiębiorców. Jednym z najprostszych pomysłów jest przejście z formy prawnej jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Do tej pory wielu przedsiębiorcom nie zawsze opłacało się zmieniać formę prawną przedsiębiorstwa ze względu na rozmaite przeszkody administracyjne i organizacyjne. Obecnie korzyść wyboru prowadzenia firmy w postaci sp. z o.o. wydaje się być dużo bardziej wyraźna, chociażby ze względu na brak konieczności opłacania składek do ZUS (co do zasady) oraz opodatkowanie dochodów małej spółki na poziomie 9%. Są to dwie najłatwiej zauważalne korzyści nie wspominając też o innych zaletach takiej formy. 

     Ze względu na zbliżającą się rewolucję w podatkach Biuro Rachunkowe GESTIA dodaje do oferty swoich usług pomoc przy rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a później oczywiście obsługę księgową. To co zawsze podkreślamy, to że nie działamy na utartych schematach i każdego nowego przedsiębiorcę traktujemy bardzo indywidualnie, tak aby jak najbardziej dostosować poziom usług do oczekiwań klienta. 

     Jeżeli jesteś zainteresowany pomocą przy rejestracji spółki z o.o. lub już takową posiadasz i potrzebujesz obsługi księgowej skontaktuj się z nami. 


Pozdrawiamy 

Zespół BR GESTIA

12May

     Sezon rozliczeń podatkowych za 2020 rok dobiegł końca. Cieszymy się, że mimo trudnych warunków spotkań z usług naszego biura skorzystało tak wiele osób. Spotkania z Wami były dla nas ogromną przyjemnością, za którą chcemy serdecznie podziękować. Liczymy na ponowne spotkanie w przyszłym roku. 

     W tym miejscu chcielibyśmy prosić o wystawienie pozytywnej opinii na temat naszej pracy w witrynie biura w wyszukiwarce google. Każda pozytywna gwiazdka jest dla nas ogromnie ważna. Z góry dziękujemy za pomoc.

     Zapraszamy również do kontaktu w sprawach związanych z otwarciem działalności gospodarczej. Każdą osobę traktujemy indywidualnie, pomagamy dobrać najkorzystniejsze rozwiązania podatkowe. Chcemy zaznaczyć, że w naszym biurze razem założymy działalność gospodarczą, rachunek bankowy firmowy oraz profil zaufany ePuap, bez odwiedzin jakiegokolwiek urzędu.

Zapraszamy i pozdrawiamy

Zespół

BR GESTIA

27Apr

Zbliża się ostateczny termin rocznego rozliczenia PIT. Przypominamy, że upływa on w piątek 30 kwietnia, tuż przed majówką. Specjalnie do końca tego tygodnia pracujemy do godziny 17:00, żeby każdy podatnik zdążył się rozliczyć. 

Zachęcamy, żeby nie zostawiać tych spraw na ostatnią chwilę. Postarajmy się załatwić sprawy urzędowe wcześniej, a później możemy cieszyć się majówką. 

Zapraszamy